MUSTAFA PULTAR           DUM VENTUS EST, SPES ESTBÜYÜK DENİZ SÖZLÜĞÜ: DENİZLÜKDenizluk.jpg

Deniz kültürümüzün önde gelen yazarlarından Ömer Bozkurt, Yeni Deniz Mecmuası'ndaki yazısında şöyle diyor: "Belki ülkelere göre iyi veya kötü bir maddî karşılığı olsa da manevî karşılığı pek alınamayan bir çaba gibi geliyor sözlük işçiliği. ... Nisan (2022) ayında yayımlanan Büyük Deniz Sözlüğü Denizlük, Prof. Dr. Mustafa Pultar'ın işte o türden uzun süreli çabasının, sabrının eseri. ... Eserin bütünü hiç şüphesiz Türk deniz kültürüne dev bir katkıdır."

 

Deniz, anlata anlata bitmez, bitmemelidir de. Yıllar önce, anlatılanları okudukça, denizi anlatacak olanlara daha iyi anlatabilmeleri için, anlatılanları da okuyacak olanlara daha iyi anlayabilmeleri için denizin dilinin bir sözlüğünü yazma hevesine kapıldım. Önce bu iş nasıl olur diye çeşitli sözlükler yayımlayıp o arada öğrendiklerimin bir bölümünü Denizin Dili - Denizin Yazısı'nda anlattım. İşte elinizdeki Denizlük, o uzun yılların ve denemelerin bir ürünüdür.

 

Denizlük, aslında Türkçe'de çeşitli sözlükler ve diğer kaynaklarda görülen, denizi dile getiren sözcüklerin bir derlemesidir. Katip Çelebi'nin Tuhfetü'l Kibar Fî Esfari'l Bihar adlı kitabından başlayarak Selim Özen'in Gemiler Sözlüğü adlı eserine kadar çok sayıda kaynaktan derlediğim sözcük, terim ve deyimlerin açıklamalarını, etimolojilerini ve İngilizce karşılıklarını biraz ayrıntılandırdım, eksik olarak gördüğüm bilgileri tamamlamaya çalıştım.

 

Hem mecâzî hem lafzî anlamda biraz ağır (887 sayfa),  ama umarım işinize yarar. Eksik gördüklerinizi ve yanlış bulduklarınızı lütfen bildirin. Güle güle kullanıp eskitin.

 

Yayımcının tanıtım videosunu izlemek için burayı tıklayın.

 

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
İstiklâl Caddesi Meşelik Sokak 2/4, Beyoğlu
34433 İstanbul
Telefon: 0212 252 3991
www.iskultur.com.tr

 

 

Tanıtım/Eleştiri Yazıları:

 

Bozkurt, Ömer. Pultar Sözlüğü : Denizlük. Yeni Deniz Mecmuası. 25 (Haziran 2022) : 109-111.

 

 

  Kitaplar sayfasına dönmek için tıklayınız.